Haberler

Hatay Nar Ekşisi

Çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane diyerek sevdiğimiz, kimi zaman suyunu içip kimi zaman soğuk kış akşamlarında tanelerini yediğimiz meyve nar.
 
Nardan üretilen nar ekşisi ise salata soslarının vazgeçilmezi.  
 
Esasen, lifli ve fruktoz, glukoz içeren bir meyve olan nar, nar ekşisine dönüşürken hava ile temas eder, antioksidan özelliğin bir kısmını kaybeder. Aslında ekşi nardan elde edilen ve çok şeker tadı almadığımız bir üründür.
 
Piyasada satılan 2 tip nar ürünü var: Nar ekşisi ve nar ekşili sos. Nar ekşili sosta, nar ekşisi ve glukoz şurubu bulunur ki; bu da tatlı tadı artırır. Hatay nar ekşisi konusunda kendini ispatlamış illerden biridir.  Gerçek nar ekşisi ise direkt kaşıkla tüketilmesi çok zor derecede ekşidir.
 
Diyabeti, insulin direnci, hipoglisemisi, reaktif hipoglisemisi, bozulmuş açlık glukozu olan hastalarda, diyet tedavisi uygularken, nar ekşisinin başarıyı sabote edebiliyor. İştahı ve özellikle de tatlı tada duyulan isteği uyarmaktadır.
 
Nar Ekşisi Nasıl Saklanır?
Nar ekşisinin gerçekten ekşi nardan elde edildiğine emin olduğunuz durumda, tazeyken kullanın.
Işık, almayan yerde saklayın.
Kapağını çok iyi kapatın.
Mümkünse az miktarlarda minik sağlam kapaklı kavanozlarda muhafaza edin.
Böylece havayla temas süresi dolduğunda ürün bitmiş olacak ve yeni kavanoza geçebileceksiniz.
Dışarıda yemek yerken ise; nar ekşisinin yerine balzamik sirke ekşi tat için daha güvenli ve sağlıklı bir tercih olacaktır.

DİĞER HABERLER