Haberler

Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Tüm sebze, meyve ve diğer gıdaları zamanında en taze haliyle tüketmek, tazeliğinden ödün vermeden saklamaya çalışmak hepimizin isteği. Günümüzde pratik olması amacıyla hazır ürünlere daha fazla yöneliyoruz, bu sefer de evde yapılmışının lezzetini kesinlikle bulamıyoruz. 
 
Buna en iyi örnek kuşkusuz domates salçası. Katkı maddesi kullanımı nedeni ile dışarıdan aldığımız hazır salçaların hem tadı hem de rengi evde yapılan salçalardan daha farklı oluyor. Domates salçası nasıl yapılır sorusunun cevabını bu makalede öğrendikten sonra siz de yıl boyunca keyifle tüketebileceğiniz salçalar hazırlayabilirsiniz. Şimdi gelin, salça yapmanın püf noktaları nelerdir birlikte inceleyelim.
 
Evde salça yapımında kullanacağınız her malzemenin kalitesi ve lezzeti doğrudan salçayı etkiler. Bu yüzden en ideal salçalık domates, mevsiminde toplanmış, olgun, yassı, küçük ve etli olanlardır.
 
Salça yapımı sırasında kullanacağınız kavanozun sıcak bir suyla yıkanmış ve yıkandıktan sonra tamamen kurutulmuş olmasına dikkat edin. Mümkünse kavanozun iç kısmına el ile temas etmeyin. Kapak olarak ise daha önce kullanılmamış yeni kapak tercih edin. Bunlar salçanıza uzun ömür verecek detaylardır.
 
Yıkayıp kuruladığınız domatesleri iri parçalar halinde doğrayın. Derin ve kapaklı bir kabın içine domatesleri dizin. Aralarına az miktarda kaya tuzu serpip dizin. Unutmayın, iyotlu tuz salçanın sulanmasına neden olabilir. Kapağını kapatarak yaklaşık 6 saat bekletin. Daha sonra domateslerin taban kısmında kalan suyu süzdürün. Bu suyu süzmediğiniz takdirde salçanız zor kıvam alır ve tadı kısa sürede ekşimeye başlar. Özünü bırakması için kapağı kapalı kapta tekrar yaklaşık 3 saat bekletin. Küçük delikli bir kevgiri, ağız kısmı geniş bir kap üzerine oturtun. Beklettiğiniz domatesleri bu kevgir yardımıyla süzün. Bu işlemi domatesler tüm suyunu bırakana kadar tekrarlayın. Süzdüğünüz domates püresini geniş tepsilere alın ve tepsileri tülbentle örtün. Tahta kaşıkla günde iki kez karıştırarak güneşte kurutun. 3-4 gün içinde domates salçası hazır!
 
Uzun süre dayanması için salçanızı cam kavanoza koyduktan sonra üzerine biraz zeytinyağı döküp kavanozun kapağını sıkıca kapattıktan sonra buzdolabında muhafaza edin. Salça yaparken içine attığınız kuru kekik, güçlü bir antiseptik olduğu için salçanın daha uzun süre bozulmadan saklanmasına yardımcı olabilir. Tabii bu kısım tamamen tercihinize bağlı :)

DİĞER HABERLER